Legendy

Sposób podejścia Jigoro Kano do nauki ju-jitsu charakteryzuje następujące zdarzenie:

W czasie ćwiczeń w dojo (sali) Fukudy, Kano, niski i lekki, nigdy nie mógł pokonać w randori (walce treningowej) bardzo silnego fizycznie rywala o nazwisku Fukushima. Kano opowiada w swojej biografii, że aby uzyskać zwycięstwo w walce z Fukushimą studiował technikę sumo oraz książki europejskie mówiące o walce wręcz. W książkach tych znalazł sugestię, która pozwoliła mu na wymyślenie rzutu KATA GURUMA. Po wypróbowaniu nowego sposobu na swoich przyjaciołach, spróbował go w walce z Fukushimą i osiągnął sukces.  Była to dla niego wielka radość, która  rekompensowała wszelkie wcześniejsze przykrości i niepowodzenia.

W pewien zimowy dzień, wkrótce po powrocie z Chin, Akiyama spacerował po swoim ogrodzie. W przeddzień spadł obfity śnieg i ciężko pokrył gałęzie drzew. Akiyama spostrzegła, że wiele gałęzi zostało połamanych ciężarem spadłego śniegu, natomiast gałęzie wierzby pochylały się coraz niżej pod ciężarem śniegu, który wreszcie ześlizgiwał się a gałęzie zwycięsko prostowały się. To zjawisko było natchnieniem dla określenia linii przewodniej jego systemu: “ustąp, aby zwyciężyć”.

gmina pobiedziskaZadania realizowane w UKS Lider Biskupice oraz UKS Koziołki Jerzykowo
współfinansowane przez Gminę Pobiedziska.

Jesteś tutaj: Start Program szkolenia Legendy

Kontakt z nami

 

Napisz do nas

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najczęściej czytane

Najnowsze wiadomości