Historia Judo

Spis treści

JIGORO KANO I JEGO KODOKAN JUDO

Lata młodzieńcze

Jigoro Kano, reformator ju jitsu twórca współczesnego judo, urodził się 28 października 1860 roku, w wiosce Mikage (Prefektura Hyogo), położonej niedaleko miasta Kobe. Był trzecim synem przedsiębiorcy, zajmującego się początkowo produkcją tradycyjnej sake póżniej handlem częściami wyposażenia okrętów, Jerosaku Mareshiba Kano, który był potomkiem starego rodu samurajów, związanego z rządem wojskowym (szogunatem). W dzieciństwie nazywano go "mały Nobunosuke" (Nobunosuke - słynny wojownik, mizernej postury, lecz wielkiej odwagi) ponieważ był drobny i delikatny, mogło mieć to duże znaczenie na jego późniejsze zainteresowania sztukami walki wręcz. Jigoro ze nie był najstarszym synem nie mógł więc odziedziczyć rodzinnego interesu. Zamiast tego rozpoczął naukę.

11 letni Jigoro Kano wraz ze starszym o 3 lata bratem

Mając lat 11, Jigoro przeniósł się wraz ze swoją rodziną do stolicy Japonii, Tokyo. Tam uczęszczał równocześnie do dwóch szkół w jednej uczył się trudnej japońskiej kaligrafii, a w drugiej języka angielskiego. Edukację nowoczesnego typu rozpoczął w wieku 13 lat, gdy ojciec przekonany o jego talentach, zapisał go do ekskluzywnej prywatnej szkoły brytyjskiej z internatem w Shiba - Tokyo. Tam stał się prymusem. Jednak koledzy traktowali go z góry, bo był mały i wątły. W wieku 17 lat wstąpił do elitarnego Uniwersytetu Cesarskiego, gdzie później zdobył dyplom w dziedzinie ekonomiki i polityki. Następnie zaczął studiować nauki pedagogiczne. Ważne jest poznanie społecznych uwarunkowań tego okresu. Japonia weszła wówczas w etap rewolucyjnych przemian. Samuraje zaczęli tracić prestiż społeczny. Rozpoczyna się degradacja i upadek tradycyjnych sztuk wojennych (w tym także ju-jutsu), które w tym czasie nie były ani modne, ani powszechnie znane i cenione. Sztuki walki nie były zajęciem dla chłopców z dobrych domów. Toteż ani ojciec, ani jego przyjaciele nie traktowali poważnie chłopca, który postanowił szukać nauczyciela ju-jutsu. Jigoro był człowiekiem drobnej postury, nawet jak na Japończyka, miał on zaledwie 155 cm wzrostu. Niektórzy z jego rówieśników na uczelni, wykorzystywali swoją przewagę fizyczną, stosując wobec niego siłę. Cichy Kano, był jedną z ich ulubionych ofiar. Młody Kano wiedział, że musi znaleźć rozwiązanie, mogące uczynić go zdolnym do pokonania swoich dręczycieli.

Jesteś tutaj: Start Historia Judo

Kontakt z nami

 

Napisz do nas

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najczęściej czytane

Najnowsze wiadomości